Увійти  /  Реєстрація
Меню

Що необхідно знати про сейф перед його покупкою?

Що необхідно знати про сейф перед його покупкою?

Трохи історії

Потомки сучасних сейфів - різноманітні скриньки і скрині, предмети гордості і символи багатства своїх власників. Спочатку ці нехитрі предмети були дерев'яними, оковані, а пізніше - суцільнометалевими, з головоломними запорами. Поступово скриньки позбулися своїх прикрас і перетворилися в те, що ми називаємо сейфами. Це гранично функціональні ємності, призначені для збереження різного роду цінностей від викрадення або вогню. Втім, деякі виробники і сьогодні прикрашають сейфи завитками або узорами, які повинні надати таємничого "класичного вигляду" скриньки. Існують також моделі, обклеєні оксамитом, дорогою породою деревини, виконані в оригінальному сучасному дизайні. Загалом, вибір досить широкий. А вже який сейф потрібен саме вам - вирішуйте самі!

Відмінності між сейфами

Сейфи можуть бути вбудовуваними і переносними, також можуть різнитися за ступенем секретності, використовуваних матеріалів, конструкції, розмірами, вазі і дизайну. Одні з них призначені для зберігання документів або коштовностей, інші - для творів мистецтва, треті - для зброї та боєприпасів. Досить сказати, що на ринку представлені вироби від двох десятків виробників, а кількість моделей обчислюється сотнями.
При всьому розмаїтті моделей, серед виробників прийнято ділити сейфи на дві основні групи: вогнестійкі і стійкі до зламу (по-іншому - зламостійкі). Вогнестійкі сейфи практично не здатні чинити опір зламу. Їх можна легко пробити ломом або іншим важким предметом, а іноді і розколупати звичайною викруткою. Але це не означає, що такі сейфи гірше зламостійких, просто вони призначені захищати свій вміст абсолютно від іншого. Навпаки, зламостійка модель не вбереже ваше майно від тривалого впливу високих температур. Поєднання вогне- і зламостойкості – завдання непросте. Тому сейфи, що захищають від обох цих чинників (вогнезламостійкі сейфи), набагато дорожче моделей, які оберігають від одного з ризиків.

Що таке вогнестійкість

За даними зарубіжної статистики, в 9 випадках з 10 документи знищуються в результаті пожеж.
Значення вогнестійкості визначається як час, через який при заданому температурному режимі вміст сейфа зазнає певної шкоди. Це час у хвилинах вказують у позначенні класу вогнестійкості. Єдиного міжнародного показника цієї величини немає. Найчастіше використовують три стандарту: американський, японський і загальноєвропейський. Але й вони збігаються тільки по суті процесу тестування: первинний нагрів сейфа (порядку 1000 ° С); падіння з висоти на майданчик з бетону; повторний нагрів (до 800 ° C); тепловий удар (сейф прогрівають в печі, після чого охолоджують водою).
Результати випробувань за різними стандартами можуть відрізнятися. Ось лише один приклад. Випробувані по японським стандартом JISS 1037 сейфи фірми AIKO володіють сертифікатом на 2 години. Саме за цей час температура всередині сейфа досягає 170 ° С. Випробування того ж сейфа по шведському національному стандарту NT Fire 017 показали 90 хвилин вогнестійкості. Російський ГОСТ Р 50862-96 за цим показником найжорсткіший: проведені у ВНДІПО випробування констатували вогнестійкість, рівну 60 хв. За цей час температура всередині сейфа досягла 130 ° С, і виробу був привласнений клас вогнестійкості 60Б.

Суперник полум'я
Так що ж таке вогнестійкий сейф? Фахівці називають його "вогнестійким ящиком". Сейфи цієї групи виготовляються з легких матеріалів. Кожна стінка складається з двох шарів сталевого листа товщиною 1-1,5 мм, між якими знаходиться шар пінобетону. Цей матеріал має низьку теплопровідність, саме він і захищає вміст сейфа від пожежі. Часто до пінобетону додають гранули вермикуліту. Вони містять великий відсоток води у зв'язаному вигляді. При високій температурі вода вивільняється і спучує матеріал, створюючи в ньому додаткові пори і ще більш знижує теплопровідність. Вогнестійкість сейфа збільшується. Але пінобетон не дуже міцний, тому від зламу такий сейф захищений слабо.

Деякі легнди і їх спростування
• зламостійкі сейфи класу 5 за $ 300-500 - це те ж саме, що новий шестисотий "Мерседес" за ціною "Запорожця".
Порядок цін на "вогнестійкі ящики" - від $ 150 до $ 3000. Вартість залежить від класу вогнестійкості моделі і корисного внутрішнього об'єму. Вельми доречним доповненням в деяких вогнестійких сейфах виявляється вбудований сталевий бокс, замикається на додатковий замок. Ці бокси мають товщину стінок 6 мм, двері - 9 мм і володіють цілком пристойною зламостойкістю.

Сейфові замки

Надійний сейф без висококласного замку - це вже не надійний сейф. Адже не дарма ж у всьому світі добре відомо словосполучення "сейфовий замок". Але замків багато, і притому різних. У першому наближенні розділити їх можна на ключові і кодові.
У кращих моделях як вітчизняних, так і зарубіжних сейфів в основному використовують замки двох фірм: німецької MAUER та американської SARGENT & GREENLEAF. Ось вже більше 100 років ці фірми випускають сейфові замки і мають прекрасну репутацію.
Вибираючи сейф, зверніть увагу на ключ. Він повинен бути бородистим (власне сейфовим), а не англійською або хрестоподібним. Вимоги до виконання ключа треба пред'являти найвищі: ніяких задирок і доточок не допускається, адже мікронна точність виготовлення ключа - гарантія від його підробки. У комплекті сейфа всього два ключі: один знаходиться у господаря, а інший повинен бути надійно захований.
Замки фірми MAUER відкриваються як по маслу, з легким клацанням, потрібно всього півоберта ключа.
Кодові механічні замки SARGENT & GREENLEAF по точності виконання можна порівняти з хронометром. Кодова комбінація складається з трьох двозначних чисел і відповідає рівню секретності в один мільйон можливих комбінацій.
Але це найвищий розряд, а взагалом в продажу можна зустріти найрізноманітніші замки. Ключовий замок найбільш простий у використанні, хоча фіксований механічний кодовий може виявитися дешевше. Однак він має досить істотний недолік: якщо код став відомий сторонній особі, замок доведеться міняти цілком (а іноді простіше замінити весь сейф). Механічний комбінаційний замок зі змінюваним кодом позбавлений цього недоліку, але вже дорожче.
Все частіше сейфи постачаються електронними замками. Вони досить дорогі, не мають недоліків властивих механічним кодовим замкам, але батарейки в них іноді сідають, а заміна клавіатури в разі пошкодження обійдеться дуже недешево. Переваги - вільна зміна паролю, захист від підбору комбінації, в дорогих моделях - затримка відкривання, можливість підключення сигналізації або до пульта охорони, ієрархічні коди і т. п.
Але і це ще далеко не все. Існують варіанти замків з магнітними ключами, а також з кодовими безконтактними ключами, працюючими в інфрачервоному, ультразвуковому або радіодіапазонах, і багато інших дивовижних рішень.
Втім, варто зауважити, що не дуже звертають увагу на новизну власники сейфів, в більшості своїй залишаються вірні поєднанню сувальдного сейфового замку з механічним кодовим.

Є прийом проти лому?
Зламостійкі сейфи призначені, як і випливає з їхньої назви, для захисту від розтину за допомогою прикладання сили або будь-якими інструментами. В принципі, щоб ви не губили пильність, розкрити можна будь-який сейф, це всього лише питання часу. Але саме його у зламщиків зазвичай небагато. Якщо приміщення знаходиться під охороною МВС, то співробітники міліції мають прибути, за нормативами, через 5-10 хвилин. Якщо ж сигналізації немає зовсім або її вдалося відключити, то в розпорядженні зламщиків може виявитися кілька годин до вашої появи.
Досвід показує, що найчастіше в боротьбу з сейфами вступають дилетанти. Ну а вже якщо "на полювання" вийшов професіонал- "ведмежатник" (а це зазвичай відбувається за замовленням), шанси зберегти вміст сейфа в недоторканності максимально наближені до нуля. На щастя, серед зломщиків професіоналів мало. Причому зосереджені вони в основному в сертифікаційних центрах, де із задоволенням і знанням справи зламують досвідчені фахівці, визначаючи їх стійкість. Ще одна сфера діяльності таких фахівців - розтин сейфів, господарі яких загубили ключі, забули код або ж які просто заклинило.
У виробництві зламостійких сейфів, на відміну від вогнестійких, використовують міцні матеріали. Вони володіють високою теплопровідністю, і тому не здатні довго захищати вміст ящика від високих температур. Але під "довго" звичайно розуміють півгодини, а це, погодьтеся, теж немало у випадку локальної пожежі. Кожна стінка зламостійкості сейфа складається з двох листів сталі з внутрішнім заповненням. У найдешевших моделях для заповнення використовують пісок, але зазвичай це армований бетон. І чим вище клас зламостійкості сейфа, тим складніше структура армування і міцніше бетон.
Товщина використовуваних сталевих листів коливається, як правило, від 3 до 6, рідко до 10 мм. Збільшення товщини стінок сейфа, звичайно, позитивно позначається на його міцності, але не можна забувати і про якість використовуваної сталі. Західні виробники при виготовленні сейфів в основному застосовують листи сталі товщиною не більше 3 мм, а вітчизняні - 6 мм.
Зламостійкі моделі легкими не бувають: середній офісний сейф важить 150-250 кг, а великий касовий класу 5 - не менше тони. Плюс до цього більшість зломостійких моделей надійно прикріплюються до підлоги або стіни, щоб запобігти виносу сейфа.
Надійність механіки сейфа можна оцінити за якістю його замикання. У закритому положенні двері фіксуються сталевими ригелями, які бувають стержневими (діаметр 2-4 см) або дисковими (товщина 1-2 см). Ригелі висуваються в трьох напрямках - вгору, вниз і в бік, протилежні петлям, а близько петель двері фіксуються стаціонарним невисувним ригелем. Петлі можуть мати відкрите і закрите виконання. Важливо, щоб механіка сейфа працювала без люфтів, заїдань, ручка поверталася легко, без зусиль, а дверцята відкривалася плавно і беззвучно. Чим точніше підгонка елементів механізму, тим надійніше вся система.
Поєднання вогнестійкості та зламостійкості, як вже говорилося вище, призводить до істотного подорожчання сейфа. І якщо вироби із зламостійкістю класу 1 і вогнестійкістю в 60 хвилин у продажу ще зустрічаються, то поєднання класу 3 зламостійкості і 120 хвилин вогнестійкості - вже вельми дорога екзотика, подібні сейфи виготовляються тільки на замовлення.
Зі статті 22 Закону '' Про зброю ''
"Цивільне та службове зброя повинна зберігатися в умовах, що забезпечують його збереження, безпеку зберігання і виключають доступ до нього сторонніх осіб".

Що таке стійкість до злому

Стійкість сейфа до зламу відповідно оцінюють за результатами сертифікаційних випробувань. Чим більше "неприступність" моделі - тим вище її клас. Він встановлюється в залежності від кількості умовних одиниць опору, набраних сейфом при випробуваннях. Тут враховується час, необхідний для проникнення в сейф, ефективність використовуваного для проведення операції інструменту і складність його доставки до місця зламу. При цьому підготовка до зламу, підбір інструменту, вивчення особливостей моделі і вибір точки проникнення на корпусі до уваги не беруться. Тому час розтину якого-небудь досить солідного сейфа може здатися досить "несолідним". Наприклад, сейф класу 2 відкривається всього за 50 хв. Але ж це в ідеальних умовах. Реально ж, - коли незручно працювати, потрібен час на підготовчі операції, необхідно уникати шуму і т. д. на проведення операції буде потрібно в десятки разів більший термін.
Цікаво, що ефективність інструментів при зламі оцінюється такими коефіцієнтами: ручні - від 5 до 7,5; електричні - 10; термічні - від 15 до 35. При випробуваннях прагнуть здійснити частковий або повний доступ до вмісту сейфа. У першому випадку треба проробити отвір, достатню для проходження шаблону певного розміру, а в другому - відкрити двері не менше ніж на 300 мм. Зазвичай місце проникнення вибирають на задній або бічних стінках, як найбільш слабких ділянках сейфа. У багатьох моделях двері мають додаткові захисні механізми. Серед останніх - пластини проти висвердлювання або загартоване скло, що закриває замкову область і руйнується при спробі свердління або розтину за допомогою газового різака (в результаті відбувається блокування ригелів). Можливість розтину такого сейфа значно зменшується.

Сейф необхідного класу стійкості до зламу можна вибрати, керуючись одним з двох принципів. Перший заснований на формальних вимогах - таких, наприклад, як вказівку Національного. Інший шлях - орієнтуватися на ту суму, в яку ви оцінюєте свої вкладення. Так, при зберіганні суми до $ 40000 достатній сейф класу 1, а до $ 60000 - класу 1-2.
Для домашнього зберігання невеликих цінностей можна порадити вбудовані в стіну, бажано замасковані, сейфи або схованки, вогнестійкі сейфи невеликих обсягів. Такі сейфи коштують недорого. Але потрібно пам'ятати, що дійсно серйозні цінності зберігати в них не рекомендується.
Окрему проблему становить зберігання особистої та мисливської зброї. Для цього використовують спеціальні збройові та пістолетні сейфи. Купуючи такий сейф, зверніть увагу на наявність в ньому окремого відділення для боєприпасів.
Тепер, в загальних рисах ознайомившись з особливостями сучасних сейфів, ви зможете творчо підійти до їх вибору.

Назад к списку новостей